1 דקות קריאה

"עדי שגיא עיצובים", סטודיו לעיצוב פנים, הוקם בשנת 2010 לאחר הולדת בתי (לידה שנייה) ומעבר לבאר שבע, אחרי 7 שנים בניו-יורק, בזכות בעלי היקר, יליד העיר ועיסוקו בתחום התיווך.

עיצוב פנים זהו תחום מאוד מספק ויפה, אך מאחורי הקלעים יש המון עבודה סיזיפית שלא מקבלת ביטוי ולא מוערכת מספיק, לא בשכר שמקבלים במשרדים, בתור שכירים, ולא בקרדיטים. 

עבודה במשרד של מישהו אחר, לרב מתבטאת ביישום רעיונות של מישהו אחר ומעט מאד יישום של הרעיונות שלך בתור מעצבת.

עדי שגיא עיצובים, מעצבת פנים, עסק מקומי בבאר שבע

הרגע שבו החלטתי לקפוץ למים העמוקים ולפתוח את העסק

לאחר חופשת הלידה, החלטתי שבמקום לחפש עבודה במשרדים של מעצבים/אדריכלים אחרים אני פותחת משרד משלי. בדיוק באותו הזמן חברה ממשרד שעבדתי בו בעבר, עזבה שותפים לעסק ויצאה לדרך עצמאית עם עסק משלה, ושאלה אותי אם אני רוצה לשתף איתה פעולה...
החלטתי שזאת הזדמנות מעולה לקפוץ למים, ועדיין לא לגמרי לבד.

זאת היתה החלטה מאד מהירה. 

אני זוכרת את עצמי יושבת במשרדי מס הכנסה, מחכה לתורי לשם פתיחת תיק לעסק עצמאי, ללא שם לעסק. כשהגיע תורי הדבר היחיד שהצלחתי לחשוב עליו היה, מצד אחד הדבר הבנאלי ביותר, ומצד שני הדבר האותנטי ביותר..."עדי שגיא", הרי זהו שם נעורי, ו"עיצובים" זה מה שאני עושה :) וכך נולד לו עסק.

עדי שגיא עיצובים, מעצבת פנים, עסק מקומי בבאר שבע

החששות בתחילת הדרך של עסק חדש

החששות העיקריים בתחילת דרכי היו, איך לעזאזל אני מביאה עבודה לעסק. בנוסף לזה, העובדה שאם אני פותחת תיק במס הכנסה אוטומטית בן הזוג שלי נרשם בתיק, ואז גם הוא חלק מהחגיגה (טובה או לא טובה)...מה שחייב אותי להתייחס לעניין ברצינות ו"לירות" לכל הכיוונים.
החלטתי שהחגיגה ממשיכה והיא תהיה החגיגה הכי טובה בעיר, והכי מתאימה לי כבעלת עסק. העובדה שהייתה איתי עוד מישהי שכבר היה לה ניסיון כעצמאית, ושהחיבור בינינו היה מצוין כבר בתחילת הדרך שלנו ביחד, עזרה לי מאוד.

כיום אני עובדת באופן עצמאי לגמרי, ואם יש אופציה לשיתופי פעולה, אני לוקחת אותם בשתי ידיים, כי עבודה בצוות בתחום הזה תמיד מפרה ומעוררת השראה.

האפשרות לעבור מנישה לנישה

תחום עיצוב הפנים רווי בנישות. ניתן לעסוק בתחום הבנייה הפרטית, בנישת המשרדים, בנישה המסחרית, בנישת הבילוי והפנאי, בנישת המוסדות ועוד. במהלך חמש השנים האחרונות ניתנה לי ההזדמנות לבחור ולעבור מנישה לנישה בזכות העובדה שהעסק הוא שלי.
נפתחה בפני ההזדמנות לעבוד מול עיריית באר שבע, ובגלל שהתחום הוא עדיין בחיתוליו במסגרת מוסדות העירייה, יכולתי להביא פן עיצובי, פרקטי ואסתטי אחר, שלא היה קיים במערכת קודם, בהתאם לצרכי המערכת והגופים השונים הקיימים בה.

עדי שגיא עיצובים, מעצבת פנים, עסק מקומי בבאר שבע

היכולת לעשות שינוי

בנוסף לעבודה בעיצוב פנים, בגלל העובדה שאני עסק עצמאי, יכולתי לפנות לתחום נוסף שמאוד מעניין אותי, המרחב החיצוני, הרחוב הבאר שבעי. כיום אני גם יוזמת בתחום הפלייסמייקינג, וסיימתי להקים וללוות קורס פלייסמייקינג לתושבי העיר בעלי מוטיבציה, שמרגישים שצריך ואפשר לעשות שינוי בעיר.
 אופי העיר והנכונות לתת לקולות מן השטח להישמע, איפשרה לי לבטא את עצמי באופן אחר, ולווא דווקא רק בתחומי גבולות המקצוע המאוד ברורים.

האתגרים שהקורונה הביאה לעסק

מכיוון שאני עובדת למעלה משלוש שנים עם עיריית באר שבע בתחום מוסדות החינוך, תקופת הקורונה רק יצרה פאוזה מבחינת העסק שלי, אבל אני עובדת בכל הכח במקביל ללוחות הזמנים של העירייה, תוך ניצול התקופה לעבודה ושינויים במוסדות החינוך, שכרגע, בגלל המצב, עושים שימוש מופחת בחללים בשטח. 

האתגר הכי גדול מבחינתי היה לשלב בין העבודה העצמאית והאמהות, שהשתלבו להם בצורה טבעית מאד ולא פשוטה בכלל, למסלול אחד ולמקום אחד - לבית. אני מרגישה שבעקבות העצמאות העסקית שלי הצלחתי לארגן את סדר היום שלי בצורה אחרת ולהחליט מתי אני יכולה לעבוד ומתי אני לא יכולה לעבוד. אני מנהלת את לוח הזמנים שלי בצורה האופטימלית, המתאימה עבורי.

עדי שגיא עיצובים, מעצבת פנים, עסק מקומי בבאר שבע

במהלך השנים שיש לי את העסק, בהחלט עלו לא מעט מחשבות על האם לא יהיה פשוט יותר לסגור את העסק ולעבוד בתור שכירה, עם משכורת מסודרת ומחשבות נטולות דאגה על מה יהיה מחר...ועדיין אני לא רואה את עצמי עובדת ללא החופש והעצמאות שעסק עצמאי מאפשר לי.

חשיבותה של קהילה

עסקי נשים הם בהחלט קהילה בכלל, ובבאר שבע בפרט. יש לנו קבוצת מעצבות (וגם מעצבים) שלא תבייש שום אזור בארץ, ומהווה דוגמא לעזרה הדדית וחלוקת אינפורמציה, הקשבה וייעוץ. אני מפרגנת לכל המעצבות.ים הקיימות.ים בעיר ומאחלת לכולם שנה של נחת, יצירתיות ושפע של עבודה.

עדי שגיא עיצובים , מעצבת פנים באר שבע, עסק מקומי באר שבע

בתחום יש גם המון עסקים וספקים, ואני בוחרת לפרגן ל"קוואטרו דיזיין" בבעלותה של אשת העסקים רויטל עמר, שבאופן יצירתי במיוחד בנתה מקום פיזי (ורגשי) למעצבות לשהות בו ולאפשר להן ליצור יחד עם הלקוחות שלהן. בזכותה לא צריך לנסוע למרכז כדי לבחור וילון או טפט (ועוד חיפויים מיוחדים) לבית.
בתחום עיצוב הפנים קשה לשכנע את הלקוחות לקנות מהשוק המקומי בגלל הפרשים מאד גדולים במחירים. במהלך השנים נוכחתי לדעת, וכך גם לקוחותי, שאם מזמינים מספק מקומי, יודעים שיש אח"כ למי לפנות במקרה של תקלה או אם תרצה להוסיף אלמנטים נוספים תואמים למקור. החוויה לקנות מספק מקומי בהחלט משנה את התמונה ואת ההרגשה באיכות המוצר שמקבלים. 

אני מעודדת קנייה מספקים מקומיים גם בגלל הפן האקולוגי. זה צעד קטן אבל משמעותי לעולם בו אנו חיים ולדרך בה אנו משתמשים במשאבי המקום וצורכים מוצרים. ככל שנתרגל יותר לקנות מייצור מקומי, ניקח חלק בתהליך כלכלי טוב יותר.

טיפ לעסק בתחילת דרכו

עסק בתחילת הדרך צריך למצוא את הדרך להעזר בכמה שיותר גורמים ובעלי מקצוע, בעיקר בתחום השירות. שיתופי פעולה והיכרות עם יועצים מהווה מקור השראה ומקור מידע.
לשאול כמה שיותר שאלות גם בנושא המקצועי וגם בנושא הניהולי וליעל את העסק כמה שניתן. והכי חשוב לעמוד מאחורי העסק ולהבין ש"לא נעים" מת מזמן, לבקש את מה שמגיע לך עבור העבודה שלך ולא להתפשר, לא על האיכות שאת נותנת ולא על התשלום שמגיע לך עבור השירות שלך והמוצר שלך.
הכי חשוב זה אורך רוח. 

עסק זה לא דבר שבונים ביום אחד.

האמיני בעצמך ובמוצר שלך, ותזכרי שמכל מפגש, גם אם הוא מפגש מקרי, ניתן ללמוד דברים חדשים. 

מאחלת בהצלחה לכל נשות העסקים באשר הן.

עדי שגיא, יזמת ומייסדת "עדי שגיא עיצובים".

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.